9 Kasım 2010 Salı

Pazarlama Sistemini Daha İyi Öğrenin:)


Bir profesör, yüksek lisans öğrencilerine pazarlama kavramlarını anlatıyordu: 

1. Gittiğiniz bir kafede büyüleyici bir kız gördünüz ve yanına giderek"Çok zenginim. Evlen benimle!" dediniz. Bu, doğrudan pazarlamadır.

2. Bir grup arkadaşınızla gittiğiniz bir kafede büyüleyici bir kız gördünüz. Arkadaşlarınızdan biri kızın yanına gitti ve sizi işaret ederek kıza "O çok zengin. Evlen onunla!" dedi. Bu, reklamdır.

3. Gittiğiniz kafede büyüleyici bir kız gördünüz ve yanına gidip telefon numarasını aldınız. Ertesi gün arayıp "Çok zenginim. Evlen benimle!" dediniz.Bu, tele-pazarlamadır.

4.Gittiğiniz kafede büyüleyici bir kız gördünüz. Kalkıp kravatınızı düzelttiniz, ona doğru yürüyüp kahvesini tazelediniz, arabanın kapısını açtınız, çantasını düşürünce eğilip aldınız, küçük bir gezinti teklif ettiniz ve sonra "Bu arada ben çok zenginim. Benimle evlenir misin?" dediniz. Bu, halkla ilişkilerdir.


5. Gittiğiniz bir kafede büyüleyici bir kız gördünüz. Yanınıza geldi ve"Duyduğuma göre çok zenginmişsiniz. Benimle evlenir misiniz?" dedi. Bu, marka bilinirliğidir.

6. Gittiğiniz bir kafede büyüleyici bir kız gördünüz. Yanına yaklaşıp "Ben çok zenginim. Evlen benimle!" dediniz. Suratınıza okkalı bir tokat yapıştırdı. Bu, müşteri geri-bildirimidir.

7. Gittiğiniz kafede büyüleyici bir kız gördünüz. Yanına yaklaşıp "Ben çok zenginim. Evlen benimle!" dediniz. O da sizi kocasıyla tanıştırdı. Bu, arz-talep uyuşmazlığıdır.

8. Bir grup arkadaşınızla gittiğiniz bir kafede büyüleyici bir kız gördünüz. Yanına yaklaştınız, ama siz bir şeyler söyleyemeden önce biri gelip ona "Ben çok zenginim. Benimle evlenir misin?" dedi ve kız onunla gitti. Bu, sizin pazar payınıza göz koyan rekabettir.

9. Gittiğiniz bir kafede büyüleyici bir kız gördünüz. Yanına yaklaşıp "Ben çok zenginim, evlen benimle!" diyecekken karınız geldi. Bu, yeni pazarlara girememektir.

10. Gittiğiniz kafede büyüleyici bir kız gördünüz ve tam yanına yaklaştığınızda önceden ayarladığınız 5 model kız da yanınıza gelerek "Çok zenginsin, benimle evlen! Hayır nolur benimle! Hayır, hayır benimle!" diye yalvarmaya başladı. Siz hepsini geri çevirip "Ben bu kızla evleneceğim!" dediniz. Bu gerilla pazarlamadır.

Hiç yorum yok: